Vymezení epoch
Kdy končí antika, kdy začíná středověk a odkdy máme novověk? To jsou otázky, na které neexistuje správná odpověď. Zvlášť ne, když na ně chceme odpovědět jediným letopočtem.
Existuje totiž mnoho možností, od kdy a do kdy jednotlivé epochy trvaly. Veškeré možnosti jsou ale zavádějící, neboť nic nezačalo všude ve stejnou chvíli a nikde se celá společnost nepřeměnila přes noc. Určování začátků dějinných období je tak spíše jen informativní a přibližné a stanovuje se jen proto, aby se to mohlo psát do učebnic.
Pokud bychom chtěli epochy rozdělit přesně a správně, získaly bychom zhruba století dlouhá období předělu - stěhování národů (5. stol.) pro konec antiky a rozvoj humanismu (15. a 16. stol.) pro konec středověku.
Konec antiky a začátek středověku
- 476 n.l. - Pád Západořímské říše - nejznámější a zřejmě nejpravdivější ohraničení. Když se císař Romulus Augustus vzdal vlády a vydal říši germánskému veliteli římské (!) armády Odoakerovi, západní polovina Římská říše prakticky zanikla, jelikož nový císař již dosazen nebyl. Většina Evropy, v té době ovládaná různými barbary, tak spadla do nějakých 200 let trvající doby temna a chaosu, ze které se pak vyloupla středověká feudální společnost. Rok 476 tak znamenal pro téměř celý tehdejší civilizovaný svět to, že se ona civilizace rozpadla a prakticky vrátila zpátky o mnoho staletí.
- 565 n.l. - Smrt císaře Justiniána - nepříliš známá, ale o to významější událost. Císař Justinián byl poslední císař, jehož rodným jazykem byla latina a také poslední, komu se dařilo nějak významě zahánět barbary. Snažil se o obnovení Římské říše a podařilo se mu dokonce dobýt nějaká území bývalé Západořímské říše. Nechal také vybudovat asi poslední významnou stavbu spojovanou s Antikou - Chrám Hagia Sofia v Konstantinopoli.
- 620 n.l. - Vznik Islámu - když Mohamed přijal Korán od archanděla Gabriela a získal první příznivce, začala dlouhá epocha rozšiřování noévho náboženství, ničení starých pořádků a nastolování zcela odlišné kultury, než jaká byla tehdejší helenisticko-latinská. Skoro celý středověk pak byl ve znamení boje křesťanství a Islámu.
Konec středověku a začátek novověku
- 1453 n.l. - Pád Konstantinopole - když Turci dobyli hlavní město Byzantské říše, zmizelo ze světa to poslední, co dosud zbývalo z Říše Římské a rozložení sil v Evropě se pořádně otřáslo a přeskupilo, neboť se ztratilo jedno z center náboženství, vzdělání i moci.
- 1492 n.l. - Dobytí Granady - pádem poslední islámské pevnosti na Pyrenejském poloostrově si mohlo vladařské duo Isabela Kastilská & Ferdinand Aragonský vydechnout, jelikžo skončil jejich boj s Maury, potomky arabů, kteří od začátku středověku postupně ovládli celé dnešní Španělsko. Dokončením jeho reconquisty už nebylo nutné vynakládat tolik peněz na boj s muslimy, takže se mohlo investovat do mocenského boje s Portugalskem, čehož produktem byly především zámořské objevy.
- 1492 n.l. - Objevení Ameriky - tento čin se za konec středověku pokládá nejčastěji, i když e skutečnosti zas takovým velkým předělem nebyl, protože trvalo ještě nějaké desetiletí, než se zjistilo, že k objevení Ameriky došlo. Nicméně to odstartovalo největší vlnu soupeření o zámořská území a celou koloniální éru, která trvala až do poloviny 20. století.
- 1517 n.l. - Martin Luther zveřejňuje své náboženské teze - to započalo rozsáhlou vlnu nepokojů a vedlo ke vzniku protestantství, kterým se církev oddělila od státu, čímž padl jeden z výrazných rysů středověké společnosti.
Škoda, že tenkrát ještě nežil Jára Cimrman, aby všem poradil, ať tyhle významné události uskuteční v jednom roce, ideálně v nějakém snadno zapamatovatelném. Myslím, že roky 500 a 1500 by nebyly vůbec špatné, středověk by tak trval rovných 1000 let místo 833 až 1041. Škoda.