MENU
ÚVOD
ARCHITEKTURA
UMĚNÍ
HISTORIE
CESTOVÁNÍ
OSTATNÍ

ARCHITEKTURA

DĚJINY UMĚNÍ

HISTORIE

CESTOVÁNÍ

OSTATNÍ

KONTAKT

VYHLEDÁVÁNÍ

Počátek 2. světové války

ÚTOK NA POLSKO

Po obsazení ČSR bylo na řadě Polsko, záminkou bylo odříznutí Východního Pruska, Němci chtěli koridor, Polsko by nemělo moře, tak odmítlo.

Začala jednání o spojenectvích proti Německu, bylo jasné, že Hitler se nezastaví. Anglie a Francie se chtěly dohodnout s SSSR, ten už ale jednal s Německem – pakt Molotov-Riebentrop (konec srpna) – čtvrté dělení Polska, s ním se na poslední chvíli spojila A a F.

1.9.1939 – úok na Polsko, Blitzkrieg (1 měsíc), A a F vyhlásily válku, ale nebojovaly (Sitzkrieg).

Polsko kapitulovalo, obsazeno, ustanoven Generální gouverment, tam vyhlazovací tábory

Sověti zatkli důstojnický štáb polské armády a všechny v Katyňském lese popravili (25 000 lidí)

ZIMNÍ VÁLKA

Stalin chtěl obnovit carskou říši, chtěl od Finska Karélii (území kolem Petrohradu) výměnou za kus tundry, Finsko odmítlo a 5 měsíců se bránilo, těsně před jeho porážkou Svaz uzavřel Moskevský mír – Finsko Karélii ztratilo, ale jinak se ubránilo, později se na oplátku připojilo k útoku na Svaz.

ÚTOK NA SEVER

Německo už nepotřebovalo záminky, nutné ale bylo hospodářství a pro něj ruda z neutrálního Švédska, dodávky ale ohrožovalo Norsko a Dánsko.

Udála se operace Waserübung, Norsko obsadili němečtí výsadkáři, těžké boje byly jen o Narvik.

Sovětský svaz mezitím získal Besarábii a připojilo se k němu i Pobaltí, kde proběhl komunistický převrat.

DOBYTÍ FRANCIE

Britové se snažili zasáhnout do bojů o Norsko, ale museli se stáhnout, protože Hitler v květnu 1940 napadl Francii. Přišli přes Belgii a v polovině června F kapitulovala. Skupina důstojníků se ale nevzdala a odešla do zahraničí, kde stále byla francouzská koloniální vojska. Vedení se ujal Charles de Gaulle a všechny přesvědčil, že Francie ještě není poražena. Země se ale rozdělila na dvě části – sever byl okupován rovnou, na jihu vznikl loutkový stát vedený Pétainem s centrem ve Vichy.

BITVA O ANGLII

Ve válce zůstala už jen Anglie, kde Chamberlain odstoupil a přišel Churchill.

Němci na A zaútočili letecky, kvůli moři nebylo možné použít tanky. Bitva měla vrchol v srpnu a září 1940 a A se ubránila.

AFRIKA

Itálie vlastnila Libyi a zaútočila ještě na Egypt, který ale bránila Anglie. Útok byl zastaven, dorazily ale německé Afrikakorps v čele s Rommelem, válka se začala protahovat, nešla vytvořit trvalá fronta.

Na jaře 1941 zaútočila Itálie na Albánii, obsadila ji a napadla Řecko, to se ale bránilo dobře a dobýt ho muselo Německo. Dobyta byla i Jugoslávie, kvůli silnému odboji (Josip Broz Tito) ale nebyla nikdy ovládnuta. Německo už ale kontrolovalo většinu Evropy a 22.června 1941 začal útok na SSSR.

ČESKOSLOVENSKO

Ztrátou pohraničí ztratila ČSR obranu, průmysl i dopravní uzly. Konala se Vídeňská arbitráž, Maďarsko získalo jižní Slovensko, Polsko zase Těšínsko.

Na přelomu let 1938 a 1939 si Slovensko vynutilo autonomii, předsedou slovenské vlády byl kněz Tiso. Stát byl přejmenován na Česko-Slovensko.

13. března 1939 si pozval Hitler Tisa a ustanovili Slovenský štát, Den poté přijel do Berlína Hácha a 15.března byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava.